Ołówek z nasionami jest pierwszym na świecie zrównoważonym ołówkiem nadającym się do sadzenia. Ołówek posiada podwójną funkcję, dzięki wymianie gumki na specjalną kapsułkę z nasionami. Z ołówka wyrastają pyszne świeże zioła, chrupiące warzywa lub jadalne kwiaty.

Gdy ołówek z nasionami jest zbyt krótki, aby pisać, umieść go, kapsułką do dołu w doniczce z ziemią. Postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami lub obejrzyj nasze wideo. Nasiona do naszych ołówków wybraliśmy z wielką starannością aby szybko kiełkowały, tzn. w ciągu 1-3 tygodni w zależności od odmiany nasion. Większość roślin może być uprawiana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Jeśli nie chcesz czekać, aż ołówek będzie zbyt krótki do pisania, to możesz obciąć końcówkę ołówka, ok. 5 cm i zasadzić do doniczki a dalej cieszyć się jak roślinka rośnie a ty rysujesz ołówkiem.

 

Tutaj dowiedziesz się więcej o tym, jakie rośliny możesz uprawiać za pomocą naszego ołówka.

 

 

 

 

 

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Bazylia jest ziołem uprawianym dla aromatycznych liści. Roślina pochodzi ze wschodu, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie. Istnieje wiele różnych gatunków, każdy z nich ma swój własny smak. Nasz odmiana jest bazylią słodką.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku i nie toleruje mrozu. Może być uprawiana w pomieszczeniach zamkniętych przez większość roku lub w szklarni. Nasiona kiełkują w temperaturze 15-25°C przez około 10-20 dni.

Bazylia jest jednym z najczęściej stosowanych ziół. Używaj jej do domowego pesto, makaronów, kanapek, zup i sałatek.

Bazylia jest szczególnie dobra w połączeniu z pomidorami; spróbuj na przykład słynnej salaty Caprese z dojrzałych pomidorów, mozzarelli, bazylii i oliwy z oliwek.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Kolendra jest ziołem uprawianym zarówno dla nasion, jak i liści. Niektórzy nawet jedzą korzenie. Rośnie dziko w Azji i Afryce Północnej.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku i nie toleruje mrozu. W temperaturze 10-25°C, kiełkowanie nasion trwa 15-20 dni. Roślina rośnie do wysokości około 50 cm.

Kolendra jest jednym z najbardziej wszechstronnych ziół, dodając twojej kuchni charakterystycznego smaku. Jest szeroko stosowana w żywności azjatyckiej, szczególnie do ryb, ryżu i potraw z kurczaka, ale może być również używany jako zielona dekoracja na kanapkach, zupach, sałatkach i zapiekankach. W gorących daniach dodawaj kolendrę na sam koniec, gdyż w przeciwnym razie straci smak.

 

Stokrotka, pospolicie występująca na łąkach i trawnikach, uprawiana jako roślina dwuletnia. Wytwarza rozetę małych łopatkowych liści. Z jej nasady wyrastają krótkie rozłogi, a z nich nowe rozety.

Kwiatostanem jest pojedynczy koszyczek, w którym krótkie żółte kwiatki rurkowate otoczone są okółkiem długich ( do około 1 cm) kwiatów języczkowatych.

 

Goździk – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Rośnie dziko w Azji na obszarze Chin i Korei Północnej oraz w środkowej, wschodniej i południowej Europie.

W Polsce jest często uprawiany, czasami dziczeje. W Europie zaczęto go uprawiać od XVI wieku. W języku angielskim kwiat ten znany jest jako Sweet William (słodki William) ale etymologia tej nazwy nie jest znana.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Słoneczniki uprawiane są zarówno dla pięknych żółtych kwiatów, jak i dla pysznych nasion. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, ale dziś słoneczniki są uprawiane w wielu częściach świata.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku i nie toleruje mrozu. Czas kiełkowania słonecznika wynosi 7-14 dni w temperaturze 15-20°C. Pełny rozwój słonecznika trwa około 3-4 miesiące i osiąga on wysokość 1,5 metra.

Słoneczniki są pięknymi roślinami ozdobnymi. Gdy kwiaty znikną, należy przechowywać je w suchym miejscu i używać jako pokarm zimą dla ptaków. Można również zachować nasiona i zasiać je ponownie.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Szałwia pochodzi z północnego wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to roślina z atrakcyjnymi srebrnoszarymi liśćmi, które są używane jako zioło.

Szałwia kiełkuje po 20-25 dniach w temperaturze pokojowej. Może rosnąć na wysokość 60-80 cm w suchym, słonecznym miejscu. Jest byliną i może zimować na zewnątrz.

Włosi uwielbiają używać szałwię z cielęciną, podczas gdy Francuzi używają jej do solonych mięs, kiełbas i potraw wieprzowych.

Szałwia jest najlepsza do używania do gotowania, ponieważ surowe liście nie są tak smaczne.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Tymianek jest szeroko rozpowszechniony w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Istnieje ponad 350 odmian o różnych smakach. Tymianek pospolity jest najbardziej rozpowszechniony i tej odmiany nasion używamy w ołówkach.

Tymianek kiełkuje w ciągu 15-20 dni w temperaturze pokojowej. Roślina rośnie do wysokości 20-40 cm i rozwija się na słabo nawodnionej glebie każdego rodzaju. Może zimować i z roku na rok odrastać.

To wspaniałe zioło świetnie sprawdza się również w przypadku wielu innych ziół, takich jak rozmaryn, pietruszka, szałwia i oregano. Jest również głównym składnikiem mieszanki przyprawowej znanej jako karaibski Jerk.

Unikalny smak tymianku sprawia, że nadaje się on do większości mięs, ryb i warzyw. Tymianek jest również dodawany do herbaty.

 

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Niezapominajka jest charakterystyczną rośliną z pięknymi, niebieskimi kwiatami. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w wielu częściach świata. Niebieski jest kolorem wierności, dlatego też prawdopodobnie jest używana jako prezent między zakochanymi.

Potrzeba 2-3 tygodnie, aby niezapominajka zaczęła kiełkować w temperaturze 15-20°C. Kwitnienie rośliny trwa 6-8 miesięcy.

Roślina rośnie na wysokość 15-35 cm i może być uprawiana w doniczkach lub w ogrodzie. Jest to odporna roślina, która kwitnie na wszystkich rodzajach gleb i może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu.

Atrakcyjne kwiaty są jadalne, ale zazwyczaj używane są głównie do celów dekoracyjnych.

 

 

 

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Pomidory wiśniowe pochodzą z Andów w Peru, gdzie można spotkać dzikie odmiany, które pną się po drzewach. Pomidor wiśniowy z drobnymi, delikatnymi, czerwonymi jagodami jest wyrafinowaną wersją zwykłego pomidora.

Nasiona kiełkują w ciągu 5-10 dni w temperaturze pokojowej. Pomidor wiśniowy rośnie bardzo szybko, więc dobrze jest związać roślinę z patyczkiem. Roślina pomidora może urosnąć dość duża, więc trzeba przesadzić ją do większego naczynia, jak urośnie.

Pomidor wiśniowy jest słodki, smaczny i bardzo łatwy w użyciu. Jedz je bezpośrednio z rośliny lub dodaj do smacznej sałatki.

 

Szałwia lekarska zwana też chia – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodzący z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali. Bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona.

Uprawiana przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. Obecnie nadal powszechna w Meksyku i Gwatemali. Nasiona służą do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.

Słowo chia pochodzi od słowa chian w języku nahuatl, znaczącego „oleisty”. Obecna nazwa meksykańskiego stanu Chiapas pochodzi od chia – wody lub rzeki w języku nahuatl.

 

 

Back to top