Ołówek z nasionami jest pierwszym na świecie zrównoważonym ołówkiem nadającym się do sadzenia. Ołówek posiada podwójną funkcję, dzięki wymianie gumki na specjalną kapsułkę z nasionami. Z ołówka wyrastają pyszne świeże zioła, chrupiące warzywa lub jadalne kwiaty.

Gdy ołówek z nasionami jest zbyt krótki, aby pisać, umieść go, kapsułką do dołu w doniczce z ziemią. Postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami lub obejrzyj nasze wideo. Nasiona do naszych ołówków wybraliśmy z wielką starannością aby szybko kiełkowały, tzn. w ciągu 1-3 tygodni w zależności od odmiany nasion. Większość roślin może być uprawiana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Jeśli nie chcesz czekać, aż ołówek będzie zbyt krótki do pisania, to możesz obciąć końcówkę ołówka, ok. 5 cm i zasadzić do doniczki a dalej cieszyć się jak roślinka rośnie a ty rysujesz ołówkiem.

 

Tutaj dowiedziesz się więcej o tym, jakie rośliny możesz uprawiać za pomocą naszego ołówka.

 

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

 

Oregano jest często mylone z majerankiem. Kwiaty i liście wierzchnie są delikatne i nadają się do gotowania. Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego i rośnie w strefie umiarkowanej na piaszczystych stepach.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku. Nie siej zbyt głęboko, ponieważ nasiona potrzebują światła do kiełkowania. Kiełkowanie następuje w ciągu 7-14 dni w temperaturze pokojowej. Gdy roślina ma 10-15 cm wysokości, możesz kontynuować uprawę na wolnym powietrzu. Oregano nadaje się do ogródka, na balkony i inne miejsca.

Oregano kojarzy się szczególnie z daniami takimi jak pizza i makaron. Ale zioło można również używać w zupach i gulaszach, gdzie doda ono włoskiego smaku. Możesz również suszyć liście i używać ich później.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Bazylia jest ziołem uprawianym dla aromatycznych liści. Roślina pochodzi ze wschodu, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie. Istnieje wiele różnych gatunków, każdy z nich ma swój własny smak. Nasz odmiana jest bazylią słodką.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku i nie toleruje mrozu. Może być uprawiana w pomieszczeniach zamkniętych przez większość roku lub w szklarni. Nasiona kiełkują w temperaturze 15-25°C przez około 10-20 dni.

Bazylia jest jednym z najczęściej stosowanych ziół. Używaj jej do domowego pesto, makaronów, kanapek, zup i sałatek.

Bazylia jest szczególnie dobra w połączeniu z pomidorami; spróbuj na przykład słynnej salaty Caprese z dojrzałych pomidorów, mozzarelli, bazylii i oliwy z oliwek.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Kolendra jest ziołem uprawianym zarówno dla nasion, jak i liści. Niektórzy nawet jedzą korzenie. Rośnie dziko w Azji i Afryce Północnej.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku i nie toleruje mrozu. W temperaturze 10-25°C, kiełkowanie nasion trwa 15-20 dni. Roślina rośnie do wysokości około 50 cm.

Kolendra jest jednym z najbardziej wszechstronnych ziół, dodając twojej kuchni charakterystycznego smaku. Jest szeroko stosowana w żywności azjatyckiej, szczególnie do ryb, ryżu i potraw z kurczaka, ale może być również używany jako zielona dekoracja na kanapkach, zupach, sałatkach i zapiekankach. W gorących daniach dodawaj kolendrę na sam koniec, gdyż w przeciwnym razie straci smak.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Melisa cytrynowa jest ziołem uprawianym dla aromatycznych liści. Roślina ta pochodzi z Europy, Azji Środkowej i Iranu, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku. Przy siewie nasion bardzo ważne jest, aby nie siać ich zbyt głęboko, ponieważ może to ograniczyć kiełkowanie. Przy temperaturze 20-25°C, kiełkowanie nasion trwa 10-20 dni.

Melisa cytrynowa rozprzestrzenia się zarówno wegetatywnie, jak i przez nasiona. W łagodnych strefach umiarkowanych pędy rośliny zimą ulegają wysychaniu, ale wiosną powracają. Melisa cytrynowy rośnie energicznie, więc trzymaj ją w doniczkach, aby uniknąć rozprzestrzeniania się w niepożądanych miejscach.

Melisa cytrynowa nadaje świeży smak cytryny i jest bardzo smaczna w lodach, deserach i jako herbatach ziołowych.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Mięta to zioło pochodzące z południowej części Europy i z Dalekiego Wschodu. Istnieje niezliczona ilość gatunków tej rośliny, w tym klasyczna mięta pieprzowa i mięta nukleista, a także bardziej egzotyczne odmiany, takie jak mięta kiwi. Ołówki zawierają miętę pieprzową.

Kiełkowanie mięty w temperaturze pokojowej trwa około 3 tygodnie. Lubi rosnąć w wilgotnych miejscach i może rosnąć zarówno w nasłonecznionych, jak i częściowo zacienionych miejscach. Rośnie do wysokości 30-40 cm.

Roślina ta jest ceniona jako dodatek do dań mięsnych i często jest stosowana w sałatkach owocowych i warzywnych. Miętę można dodać do niezliczonych przepisów i napojów, w tym desery i deski z serami.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Słoneczniki uprawiane są zarówno dla pięknych żółtych kwiatów, jak i dla pysznych nasion. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, ale dziś słoneczniki są uprawiane w wielu częściach świata.

Roślina rozwija się w gorącym, słonecznym środowisku i nie toleruje mrozu. Czas kiełkowania słonecznika wynosi 7-14 dni w temperaturze 15-20°C. Pełny rozwój słonecznika trwa około 3-4 miesiące i osiąga on wysokość 1,5 metra.

Słoneczniki są pięknymi roślinami ozdobnymi. Gdy kwiaty znikną, należy przechowywać je w suchym miejscu i używać jako pokarm zimą dla ptaków. Można również zachować nasiona i zasiać je ponownie.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Szałwia pochodzi z północnego wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to roślina z atrakcyjnymi srebrnoszarymi liśćmi, które są używane jako zioło.

Szałwia kiełkuje po 20-25 dniach w temperaturze pokojowej. Może rosnąć na wysokość 60-80 cm w suchym, słonecznym miejscu. Jest byliną i może zimować na zewnątrz.

Włosi uwielbiają używać szałwię z cielęciną, podczas gdy Francuzi używają jej do solonych mięs, kiełbas i potraw wieprzowych.

Szałwia jest najlepsza do używania do gotowania, ponieważ surowe liście nie są tak smaczne.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Tymianek jest szeroko rozpowszechniony w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Istnieje ponad 350 odmian o różnych smakach. Tymianek pospolity jest najbardziej rozpowszechniony i tej odmiany nasion używamy w ołówkach.

Tymianek kiełkuje w ciągu 15-20 dni w temperaturze pokojowej. Roślina rośnie do wysokości 20-40 cm i rozwija się na słabo nawodnionej glebie każdego rodzaju. Może zimować i z roku na rok odrastać.

To wspaniałe zioło świetnie sprawdza się również w przypadku wielu innych ziół, takich jak rozmaryn, pietruszka, szałwia i oregano. Jest również głównym składnikiem mieszanki przyprawowej znanej jako karaibski Jerk.

Unikalny smak tymianku sprawia, że nadaje się on do większości mięs, ryb i warzyw. Tymianek jest również dodawany do herbaty.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Piękne żółte i pomarańczowe nagietki rozjaśniają wiele ogrodów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Większość ludzi uważa nagietki za ozdobny kwiat, ale też można jeść pyszne płatki, które mają lekko pieprzowy smak.

Kiełkuje w ciągu 10 dni w temperaturze 10-15°C. Roślina kwitnie w pełnym słońcu i dobrze kwitnie jesienią.

W przeszłości nagietek był używany do celów leczniczych. Uważa się go za roślinę przeciwzapalną, moczopędną i oczyszczającą krew. Płatki mogą być również wykorzystywane do pielęgnacji skóry, na przykład jako składnik balsamów.

Kwiaty wyglądają pięknie w bukietach. Płatki kwiatów można używać w sałatkach lub jako dodatek do pieczenia pieczywa.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Niezapominajka jest charakterystyczną rośliną z pięknymi, niebieskimi kwiatami. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w wielu częściach świata. Niebieski jest kolorem wierności, dlatego też prawdopodobnie jest używana jako prezent między zakochanymi.

Potrzeba 2-3 tygodnie, aby niezapominajka zaczęła kiełkować w temperaturze 15-20°C. Kwitnienie rośliny trwa 6-8 miesięcy.

Roślina rośnie na wysokość 15-35 cm i może być uprawiana w doniczkach lub w ogrodzie. Jest to odporna roślina, która kwitnie na wszystkich rodzajach gleb i może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu.

Atrakcyjne kwiaty są jadalne, ale zazwyczaj używane są głównie do celów dekoracyjnych.

 

 

 

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Pomidory wiśniowe pochodzą z Andów w Peru, gdzie można spotkać dzikie odmiany, które pną się po drzewach. Pomidor wiśniowy z drobnymi, delikatnymi, czerwonymi jagodami jest wyrafinowaną wersją zwykłego pomidora.

Nasiona kiełkują w ciągu 5-10 dni w temperaturze pokojowej. Pomidor wiśniowy rośnie bardzo szybko, więc dobrze jest związać roślinę z patyczkiem. Roślina pomidora może urosnąć dość duża, więc trzeba przesadzić ją do większego naczynia, jak urośnie.

Pomidor wiśniowy jest słodki, smaczny i bardzo łatwy w użyciu. Jedz je bezpośrednio z rośliny lub dodaj do smacznej sałatki.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Czerwony len jest uprawiany z powodu pięknych czerwonych kwiatów i dlatego, że jest uwielbiana przez pszczoły. Roślina pochodzi z Afryki Północnej, co daje roślinie możliwość uprawy w gorących i suchych warunkach. Roślina rozwija się w słonecznym środowisku.

Wiosną zasiej na zewnątrz, gdy już nie ma mrozu lub wstępnie w domu w doniczce i później przesadź ją na zewnątrz. Z sadzonkami należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ nie lubią gdy się je porusza. Nasiona kiełkują w ciągu 1-3 tygodni.

Jaskrawoczerwone kwiaty z niebieskimi pręcikami przyciągają dobrze pszczoły. Kwiat nie żyje długo ale za to odrasta systematycznie. Len ma bardzo długie włókna w łodydze, które są wykorzystywane do produkcji lnu, a nasiona są wykorzystywane do wypieku i tłoczenia oleju.

 

ołówek z nasionami, olowek z nasionami, oootototo, sprout pencil

Słodki groch jest rośliną pnącą, która może osiągnąć wysokość do 2 metrów. Roślina ta wywodzi się z południowych części Włoch, ale jest uprawiana na całym świecie ze względu na piękne kolory i intensywny, niepowtarzalny zapach. Kolory są zwykle w odcieniach pastelowych, ale występują również kwiaty białe i dwukolorowe. W naszym ołówku znajdziecie mieszankę wspaniałych pastelowych odcieni.

Roślina lubi rosnąć w słonecznym miejscu. Kiełkowanie nasion w temperaturze pokojowej trwa 2-3 tygodnie.

Symboliczne znaczenie grochu słodkiego to przejmująca miłość, więc nie wahaj się dać bukiet swoim ukochanym.

Uwaga: Roślina nie powinna być spożywana, dlatego należy ostrzec o tym dzieci.

Back to top